Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

OTWARCIE BIBLIOTEKI W BARCICACH

Treść


.
MSZA ŚW. ZAINAUGUROWAŁA UROCZYSTOŚĆ
OTWARCIA BIBLIOTEKI W BARCICACH
 
    Ks.Stanisław Dziekan, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, rozpoczynając Mszę św. inaugurującą uroczystość otwarcia i pobłogosławienia nowej biblioteki w Barcicach, powiedział:
    „Od 11 października br. przeżywamy Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI.
Dzisiejsza uroczystość pobłogosławienia gruntownie odnowionej biblioteki w Barcicach doskonale wpisuje się w treści Roku Wiary, bowiem biblioteka służy kulturze, podobnie jak wiara chrześcijańska, pomaga w budowaniu kultury.
    Wiara przez wieki była i nadal jest podstawową inspiracją dla architektów, pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i wszelkich innych twórców kultury. Dobra Nowina Chrystusowa odnawia ustawicznie życie i kulturę upadłego człowieka. Kościół zaś, który jest stróżem wiary, wypełniając własne zadanie tym samym pobudza i nakłania do prawdziwej kultury życia osobistego i społecznego.
    „Wiara i kultura wzajemnie się wzbogacają!” - powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św., jaką odprawił 21 października na placu Świętego Piotra podczas kanonizacji siedmiorga błogosławionych.
    Dziękuję Organizatorom dzisiejszej uroczystości za obecność w kościele, bo tu właśnie podczas Mszy św. wspólnie prosić będziemy Pana Najwyższej Kultury, aby nagrodził wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego dzieła - tej biblioteki; by błogosławił jej pracownikom i obdarzał łaskami wszystkich z niej korzystających - powiedział Kaznodzieja
    Budynek biblioteki w Barcicach został oficjalnie otwarty w środę 14 listopada.
    Uroczystość zgromadziła licznych gości. Wzięli w niej udział poseł Marian Cycoń, burmistrz Jacek Lelek, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki w Warszawie, Marta Mordarska - radna Województwa Małopolskiego, Ryszard Poradowski - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Adam Mazur - radny Powiatu Nowosądeckiego, Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego, Michał Mółka - przedstawiciel biura poselskiego Andrzeja Romanka, Piotr Lachowicz - sekretarz gminy Podegrodzie, radni Rady Miejskiej w Starym Sączu z przewodniczą Ewą Zielińską i wiceprzewodniczącym Marianem Lisem na czele, a także dyrektorzy szkół z całej gminy i bibliotek z powiatu.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą w kościele parafialnym w Barcicach odprawił ks. proboszcz Stanisław Dziekan. Po Eucharystii zaproszeni goście przemaszerowali pod nowoczesny budynek biblioteki, gdzie wstęgę przecięli Grzegorz Gauden, poseł Marian Cycoń, burmistrz Jacek Lelek i Maria Sosin - dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu.
Jak mówił włodarz Grodu św. Kingi, otwarcie Biblioteki w Barcicach to wielkie święto całej społeczności naszej gminy.
Poprawa dostępu do kultury oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez modernizację infrastruktury bibliotecznej tutaj w Barcicach stały się faktem. Jestem przekonany, że te propozycje kulturalne, które tu będziemy oferować mieszkańcom, zadowolą wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych - powiedział Jacek Lelek.
.

.
Inwestycja rozpoczęła się w 2011 roku. O jej początkach wspominała Maria Sosin.
Obecny pan poseł, a wówczas burmistrz - Marian Cycoń, doskonale pamięta, jak często pukałam do jego drzwi, razem z panią radną Elżbietą Łomnicką w sprawie przebudowy biblioteki w Barcicach. W końcu się udało. Teraz tylko od miejscowej społeczności zależy, jak będzie tutaj wyglądało życie kulturalne. My jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły - zaznaczyła Maria Sosin.
Przebudowa i modernizacja budynku biblioteki w Barcicach była możliwa dzięki Programowi Biblioteka+ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest przekształcenie bibliotek w małych miejscowościach w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1 mln 400 tys. zł, z czego 500 tys. zł to środki Ministerstwa, a 50 tys. zł to wsparcie Samorządu Województwa Małopolskiego. Reszta to wkład własny gminy. Na parterze nowego budynku znajduje się sala konferencyjno-widowiskowa, a na piętrze wypożyczalnia i czytelnia, a także „sala dla malucha” i magazyn. Przedsięwzięcie realizował Firma Budowlano-Remontowa WM WIKTOR z Nowego Sącza.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście zostali uraczeni występem młodych baletnic ze Studia Tańca Artystycznego „Etiuda”, podopiecznych Integracyjnego Teatrzyku „Gniazdo” i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia ze Starego Sącza. W imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego list gratulacyjny odczytał Grzegorz Gauden.
 
Kinga Bednarczyk
Jolanta Czech
 
324542