Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

NASZ SZKOŁA ŚWIĘTUJE

Treść


.
NASZ SZKOŁA ŚWIĘTUJE
Każdy ma swoje święto, które obchodzi w wyjątkowy sposób.
A jak świętuje LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sącz?
Dowiedzcie się sami.
 
   Uroczyste obchody Święta Szkoły związane są z datą urodzin patronki, wybitnej uczonej.
   Świętowanie zaczęło się od uroczystej mszy w kościele pw. św.Elżbiety. Podczas kazania ksiądz Marek Tabor powiedział bardzo ważne słowa, które powinny na długo pozostać w pamięci każdego z nas: „życie jest szkołą”. Chociaż niedługo odejdziemy z LO, to tak naprawdę nasza edukacja będzie trwała do ostatniego dnia życia, bo ciągle uczymy się czegoś nowego. Na mszy mogliśmy również posłuchać pieśni religijnych w wykonaniu uczennic naszej szkoły.
.
Uroczysta akademia otwiera obchody
.

.
   W tym roku na obchodach święta szkoły, byli obecni liczni zaproszeni goście: burmistrz Starego Sącza- pan Jacek Lelek, pani mgr Anna Olszówka- dyrektor Zespołu Szkół w Zakliczynie, pan Jozef Kacenga - dyrektor zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Spiskiej Novej Wsi na Słowacji wraz z delegacją nauczycieli, pan mgr Stanisław Majca - dyrektor Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Warto zauważyć, iż obecny burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek, to jednocześnie były nauczyciel matematyki w naszej szkole. W czasie uroczystej akademii powiedział, że wraca do starosądeckiego LO z sentymentem, ponieważ właśnie tutaj rozpoczął swoją pierwszą pracę zawodową. -To szkoła z tradycjami, która wykształciła wielu wspaniałych ludzi, osiągających sukcesy w różnych dziedzinach. Złożył również serdeczne życzenia zarówno kadrze, jak i uczniom. Po oficjalnym otwarciu obchodów święta szkoły przez pana dyrektora- mgr Krzysztofa Szewczyka, przyszedł czas na najważniejszą część akademii. Mianowicie na ślubowanie uczniów pięciu klas pierwszych (I a - wychowawca mgr Paweł Jochymek, I b - mgr Wiesława Legutko, I c - mgr Aneta Ząbek, I d - mgr Joanna Opyd, I e - mgr Kamil Głębocki).
   W czasie uroczystej akademii, Uczniowska Rada Szkoły pożegnała się i podziękowała za współpracę w roku 2011/12, aby ustąpić miejsca młodszemu pokoleniu, na czele z nową przewodniczącą URS - Agnieszką Kaliciecką. Opiekunkami URS w roku 2012/13 zostały pani mgr M.Jawor i pani mgr J.Hejmej.
   Dopełnieniem akademii była część artystyczna, w czasie której swoim talentem kabaretowym uraczyli nas członkowie Kabaretu „Zaciesz” oraz członkowie szkolnego koła teatralnego pod kierownictwem pani mgr M.Jawor oraz pani mgr J.Opyd.
.
Konkurs piosenki zagranicznej
.

.
   Uroczystość szkolną uatrakcyjniło wiele imprez towarzyszących, wśród nich konkurs piosenki zagranicznej. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalne, wykonując piosenki w języku angielskim bądź francuskim. Zmagania zostały pozytywnie odebrane, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Największe zainteresowanie wzbudził występ Laury Grudy, duża część publiczności z entuzjazmem włączyła się do śpiewania. Po ostatecznym werdykcie jury, w którego skład wchodzili nauczyciele języków obcych w naszej szkole, konkurs wygrała Kamila Kurowska, drugie miejsce zajęła Marysia Mamiak, a trzecie Natalia Siedlarz. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
.
OMNIBUS
.

.
   OMNIBUS to konkurs wiedzy ogólnej dla uczniów naszego liceum. To już tradycja naszego liceum. Pomysłodawcą turnieju był wspomniany już wcześniej obecny burmistrz Starego Sącza, dawniej nauczyciel w naszej szkole- pan Jacek Lelek. Pierwszy Omnibus odbył się w 1998 roku, a zwycięzcą został Łukasz Pierzchała. W tegorocznych zmaganiach, wzięli udział: Wiktor Gawlak I A, Iwona Król II C, Łukasz Citak III A, Anna Warcholak II A, Karolina Bartusiak III D, Adam Fabiś II A, Patryk Citak I A, Artur Weber III F, Maria Brzeźny II A, Ireneusz Kurkowski III F, Iwona Ogorzałek I A. To szczęśliwcy, którym udało się przejść etap pisemny. Mogli dziś poczuć się jak uczestnicy słynnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. W rolę prowadzących wcielili się: Przemysław Tokarczyk i Robert Zięba. Każdy z uczestników miał po trzy szanse (mandarynki). Pytania, które pojawiły się w konkursie były naprawdę ciekawe i niejednokrotnie sprawiły uczniom dużo trudności. Pojawiły się pytania dotyczące m.in. naszej patronki, sportu, telewizji, grona pedagogicznego, biologii, chemii, fizyki. Po zaciętym boju pierwsze miejsce zajęła Anna Warcholak, drugie przypadło Wiktorowi Gawlak, a III Łukaszowi Citak. Serdecznie gratulujemy.
.
Pokaz ratownictwa medycznego
.
   Innym ważnym elementem programu był pokaz ratownictwa medycznego, w którym wzięli udział uczniowie klasy II b: Kinga Konstanty, Anna Szabla, Albert Barnach, Sabina Stelmach, Urszula Garncarczyk, Paulina Konieczny, Kamila Rams, Kamil Łacny, Karolina Gacek. Publiczność mogła obejrzeć scenki dotyczące udzielania pierwszej pomocy w przypadku ugodzenia nożem oraz zawału. Widownia była niezmiernie zaskoczona wiarygodnością sytuacji, lecz nasi dzielni ratownicy poradzili sobie z wyzwaniem. Tego typu pokazy są bardzo pouczające i mogą okazać się przydatne w przypadku, kiedy staniemy „oko w oko z zagrożeniem”. Nad przebiegiem pokazu czuwała pani mgr Ewa Młynarczyk.
.
Nasze wystawy
.
   Dla chętnych były czynne dwie wystawy, czyli galeria prac uczniów LO  oraz galeria wspomnień. W pierwszej mogliśmy oglądać prace zarówno uczniów naszej szkoły, jak i absolwentów. Można było obejrzeć szkice, akwarele, fotografie, a nawet robótki ręczne. A oto, co na temat galerii prac uczniowskich mówili odwiedzający:
- Wszystko jest naprawdę ładne, ale najbardziej podobają mi się szkice Marianny Wolff, są takie realistyczne. Na wielki podziw zasługują również prace Anny Warcholak - stwierdza Kamil, uczeń naszego LO.
- Bardzo podobają mi się prace, są na wysokim poziomie. We wszystkie włożono dużo pracy. Cieszę się, że nasi uczniowie mają wszechstronne zainteresowania. Jeśli miałabym wybrać najlepszą to byłby to obraz psa Anny Warcholak - mówi  pani mgr Agnieszka Jankowska, nauczyciel chemii.
- Podziwiam wszystkich. Uważam, że twórczość jest objawem energii z góry, fajnie, że uczniowie potrafią ją objawić. Są w stanie wydobyć to, co jest w środku człowieka. Podobają mi się zdjęcia Klaudii Potoniec, ponieważ lubię kwiaty – deklaruje pedagog szkolny, pani mgr Agnieszka Leska.
   Druga wystawa to wspomniana wcześniej „galeria wspomnień”. Mogliśmy tu oglądać wiele archiwalnych pamiątek naszego liceum: stare dzienniki, czy usprawiedliwienia poprzedników uczęszczających do LO, publikacje okolicznościowe, czy nagrody za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. Można też było zobaczyć sławnych absolwentów naszego liceum oraz prześledzić historie dyrektorstwa szkoły. Pani mgr Jolanta Hejmej, która jest opiekunką galerii, jak sama mówi jest bardzo przywiązana do tego „kącika wspomnień”. Dzięki małej, niepozornej salce, która kryje tyle tajemnic i mieści w sobie wiele lat historii naszej szkoły, uczniowie LO mają możliwość wglądu w dawne zdjęcia, dokumenty. Jest to niezwykle sentymentalne miejsce.
- Najbardziej podobają mi się kroniki pamiątkowe, które skrywają w sobie wiele ciekawych elementów historii naszej szkoły, o której szczerze mówiąc dotychczas nie miałam pojęcia - twierdzi Karolina, uczennica klasy drugiej.
.
Konkurs dla gimnazjalistów
.

.
   Od godziny 12.00 gimnazjaliści Gminy Stary Sącz, mogli wykazać się wiedzą w konkursie historycznym „Dzieje Starego Sącza”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W ten sposób promujemy naszą szkołę i zachęcamy młodzież do wybrania w przyszłości naszego liceum. Chcemy również przez podobne przedsięwzięcia wzbudzić w uczniach lokalny patriotyzm. Organizatorami konkursu byli: LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu oraz Towarzystwo Miłośników Starego Sącza. Pytania przygotował pan Andrzej Długosz, który współpracuje z organizacją oraz nauczyciele historii w naszej szkole: mgr Teresa Szewczyk oraz wicedyrektor Andrzej Sojka.  W konkursie wzięły udział cztery drużyny. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Za każdą dobrą odpowiedź, drużyny otrzymywały po jednym punkcie. Walka była zacięta, ale ostatecznie do drugiego etapu przeszły drużyny z Gimnazjum w Starym Sączu oraz w Gołkowicach. Szczęśliwymi zwycięzcami zostali uczniowie Gimnazjum w Starym Sączu, drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Gołkowicach, a trzecie w Barcicach. Dla uczestników przygotowano dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Gratulujemy uczniom, którzy wykazali się ogromną wiedzą. Podziękowania należą się również panu Andrzejowi Długoszowi za pomoc w przygotowaniu konkursu.
.
Mecz piłki nożnej
.
   Po uroczystościach i atrakcjach mających miejsce w naszym LO, o godz. 14.00 w Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu odbyły się towarzyskie mecze drużyn:
LO Stary Sącz w składzie: Kamil Ciągło (bramkarz), Marcin Ligas, Marek Maślejak, Tomasz Kołbon, Przemysław Dziedzina, Przemysław Maślejak
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu w składzie: Konrad Chełmecki (bramkarz), Przemysław Długosz, Marcin Pawlik, Szymon Skrzypiec, Marek Konstanty, Kamil Skręrzyna
Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego w Starym Sączu w składzie: Jakub Ziębowicz (bramkarz), Marek Skoczeń, Michał Tobi
Artur Listkiewicz, Bartłomiej Buczek, Józef Witowski
Oraz specjalny skład nauczycieli: Piotr Stojek (bramkarz), Kamil Głębocki, Marcin Bochniarz, Jakub Bober, Daniel Sekuła
 
   Mecze trwały po 8 min. Pomimo, że były to mecze towarzyskie walka o punkty była zacięta, wszyscy wykazali się znakomitymi umiejętnościami piłkarskimi.  Publika także nie zawiodła, kibice byli pełni entuzjazmu. Szkoda tylko, że nie zobaczyliśmy na boisku wszystkich gwiazd piłki nożnej naszej szkoły.  Wygrała drużyna z LO w Starym Sączu, II miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, III nauczyciele, IV Gimnazjum. Gratulacje!!!
.
Pokaz chemiczny
.
   8 listopada jak co roku, z okazji święta naszej szkoły odbywa się pokaz doświadczeń chemicznych. Pokaz ten jest przygotowywany przez uczniów realizujących program autorski z chemii pani mgr Agnieszki Jankowskiej. Pokaz cieszył się wielką popularnością. Uczniowie, którzy przygotowywali doświadczenia to: Gabriel Wójtowicz III b, Zuzanna Czermińska III b, Iwona Kulasik II b, Paulina Konieczny II b, Izabela Pustułka II b, Barbara Tokarczyk II b.
   Obchody święta patronki starosądeckiego LO, były niezwykle urozmaicone. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Nauczyciele i uczniowie włożyli w przygotowanie tej uroczystości dużo pracy. Wszyscy byli zachwyceni tym, co udało się stworzyć.
.
Marta Jagieła IIc - uczennica klasy dziennikarskiej
LO im.Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu
 
327580