Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

Iwona Macałka - Korespondencja z Londynu

Treść


.
Korespondencja z Londynu
 
Jan Paweł II w oczach przedszkolaków
 
  To tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, do udziału w którym, moje londyńskie przedszkole zostało niedawno zaproszone. Powyższy konkurs został zorganizowany przez Przedszkole nr 8 w Gnieźnie pod Patronatem Honorowym J.E.ks.Arcybiskupa Józefa Kowalczyka - Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski oraz Prezydenta Miasta Gniezna p.Jacka Kowalskiego. Patronat medialny objęło Radio Plus oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.
Zapytacie Państwo, co wspólnego ma przedszkole w Londynie z tym gnieźnieńskim?
Odpowiedź jest prosta - bardzo dużo.
    Od dwóch lat biorę udział w unijnym programie E-twinning (www.e-twinning.org), polegającym na komunikacji internetowej pomiędzy przedszkolami i szkołami w Europie. W tym roku do mojego programu przyłączyły się dwa polskie przedszkola. Co tydzień prowadzę zajęcia z moimi przedszkolakami, którzy z największą przyjemnością dowiadują się, co się ostatnio wydarzyło w zaprzyjaźnionych przedszkolach w Polsce. I tak właśnie dzięki tej współpracy zostaliśmy zaproszeni do powyższego konkursu.
    Placówka, w której pracuję jest wielokulturowa, nie prowadzimy zajęć z religii. Tak się złożyło, że od września ubiegłego roku mam w swojej grupie polskiego chłopca, który uratował honor. Nie łatwo jest wytłumaczyć małym dzieciom, a pracuje z trzema- i czterolatkami kim był ten Wielki Polak. Dla niektórych fakt, że ja jestem cudzoziemką jest absolutnie abstrakcyjny. Pokazałam dzieciom zdjęcie Jan Pawła II z pytaniem, czy wiedzą, kto to jest? Niestety moje maluchy mnie zawiodły, bo o ile niektórzy rodzice szczególnie przy okazji jesiennej wizyty Benedykta XVI wspominali Jana Pawła II jako „Naszego Papieża”, bez względu na pochodzenie, to niestety dzieciom tej wiedzy nie przekazali.
.

Mateusz Byrski, lat 4
.
    Mój bohater, Mateusz, bo tak ma na imię powiedział: „Jan Paweł II, to taki najważniejszy. Babcia mi powiedziała”. Wspaniała babcia wypełniła swoje zadanie na szóstkę z plusem. Następnie Mateusz wybrał zdjęcie, które mu się najbardziej spodobało i stworzył swoje arcydzieło. Babcia i rodzice chłopca byli bardzo mile zaskoczeni, bo kiedy kilka dni wcześniej wytłumaczyłam im o co chodzi i poprosiłam o zgodę nie bardzo w talent Mateusza wierzyli.
Organizatorzy określili cele konkursu jako zachęcenie rodziców i nauczycieli do przekazywania i utrwalenia pamięci o Janie Pawle II oraz przybliżenie najmłodszemu pokoleniu wiedzy o życiu i działalności Papieża Polaka.
    Choć ogłoszenie konkursu odbędzie się dopiero w marcu to ja już teraz doświadczyłam sukcesu. Nigdy wcześniej, a pracuje w tym przedszkolu od siedmiu lat, nie odważyłam się na lekcję religii. Żałuję, że nie mogłam włączyć do konkursu więcej dzieci. Na pewno w przyszłości wplotę powyższe wiadomości w zajęcia z polskimi dziećmi.
To my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za integracje wartości oraz przekazywanie wartości chrześcijańskich następnym pokoleniom.
Iwona Macałka
 
332100