Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kalendarium

Treść


.
22 listopada - świętej Cecylii
    Cecylia żyła w III w. - urodziła się w zacnej rzymskiej rodzinie i ponoć była olśniewająco piękna. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę poganinowi Walerianowi. Jej wiara była tak silna, że zdołała nawrócić go na chrześcijaństwo - a wtedy obojgu ukazał się anioł, który włożył na ich głowy wieńce czystości. Wkrótce potem wybuchło wielkie prześladowanie chrześcijan. Cecylia rozdawała swój majątek ubogim i kiedy przyłapał ją na tym namiestnik-sędzia, kazał aresztować. Urzeczeni jej urodą żołnierze błagali dziewczynę, aby wyparła się Boga, by nie musieli jej torturować. Cecylia jednak odmówiła i skazano ją na duszenie gorącą parą w łaźni. Cudem jednak, zamiast duszącego dymu, czuła orzeźwiający podmuch wiatru. W końcu ścięto ją mieczem. Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach wodnych, znanych wówczas w Rzymie. Jej atrybutami są: anioł, instrumenty muzyczne - cytra, harfa, lutnia, organy; płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo.
.


30 listopada - świętego Andrzeja Apostoła
   Andrzej był rybakiem pochodzącym z Betsaidy Galilejskiej. Razem ze swym bratem Szymonem był uczniem Jana Chrzciciela, a potem Jezusa. Był również świadkiem pierwszego cudu uczynionego w Kanie Galilejskiej. Po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Achai, gdzie nauczał i czynił cuda - uzdrawiał chorych, a nawet wskrzeszał zmarłych. Aresztowano go za swą działalność i skazano na śmierć przez ukrzyżowanie. Andrzej z radością przyjął ten rodzaj śmierci, bo upodobniał go on do Chrystusa. Wedle apokryfów, kiedy zawisł na krzyżu (w kształcie litery X), otoczyła go tak olśniewająca jasność, że nikt nie mógł na niego patrzeć. Trwało to około pół godziny, a gdy jasność ustała, apostoł już nie żył. Jest patronem Rosji i Szkocji - według tradycji tam również dotarł, a także patronem małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Ten orędownik zakochanych wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. W wigilię św. Andrzeja dziewczęta lały roztopiony wosk przez ucho klucza na wodę i wróżyły na temat swej przyszłości. Atrybutami świętego są: "krzyż św.Andrzeja" w kształcie litery X, księga, ryba, sieć. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.
 
26 grudnia - świętego Szczepana
   Dzieje Szczepana rozpoczynają się od czasu wybrania go na diakona Kościoła. Apostołowie w odpowiedzi na propozycję św. Piotra wybrali siedmiu diakonów dla posługi ubogim, aby w ten sposób odciążyć uczniów Chrystusa oraz dać im więcej czasu na głoszenie Ewangelii. W gronie tych siedmiu znalazł się Szczepan. Nie ograniczył się on jednak wyłącznie do posługi ubogim. Według Dziejów Apostolskich, głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. Publicznie wyznawał Chrystusa, za co został ukamienowany i stał się pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.
Jest patronem diecezji wiedeńskiej, a także kamieniarzy, kucharzy i tkaczy. W ikonografii św. Szczepan występuje jako młody diakon w białej tunice lub w bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybutami są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach oraz gałązka palmowa.
Izabela Skrzypiec-Dagnan
 
322508