Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Święto Niepodległości w Starym Sączu

Treść


.
Święto Niepodległości w Starym Sączu
 
    Mieszkańcy Starego Sącza tradycyjnie uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczął pochód spod kina „Sokół” i wciągnięcie flagi na maszt ustawiony w rynku. W kościele parafialnym św. Elżbiety odbyła się natomiast uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Marek Tabor.
- Dzisiejsza uroczystość ma w sobie wielkie bogactwo. Jest jednym wielkim dziękczynieniem, za to że Polska po tylu latach niewoli mogła sama zaistnieć. Niecodziennie uświadamiamy sobie, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy złożyli najwyższą cenę, cenę życia dla dobra Ojczyzny - mówił kapłan.
.

.
Następnie pochód udał się na nowy cmentarz. Szli w nim mieszkańcy miasta i gminy, władze samorządowe, duchowieństwo, członkowie organizacji społecznych i politycznych, druhowie OSP, nauczyciele i młodzież szkolna, harcerze.
- Polska powstała z grobu po 123 latach niewoli. Nie została podarowana, wręczona i przyniesiona na tacy. Ona została wywalczona - mówił burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, który przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II: „Wolność nam dana jest przez Boga, jest nam nie tylko przez Boga dana, jest nam także zadana! Ona jest naszym powołaniem”
    Na cmentarzu - przy pomniku żołnierzy walczących w II wojnie światowej - apel poległych odczytał starszy chorąży sztabowy Józef Szabla, ks.proboszcz Marek Tabor poprowadził modlitwę za poległych, a przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i szkół złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
322508