Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Święto Szkoły w starosądeckim LO

Treść


.
Święto Szkoły w starosądeckim LO
 
    „Jakże ważna jest Wasza obecność, nasze obcowanie i wspólne świętowanie” pod tym hasłem w starosądeckim Liceum obchodzono tegoroczne Święto Szkoły. Uroczystość poświęcona jest pamięci Marii Skłodowskiej-Curie, która od ponad pięćdziesięciu lat patronuje starosądeckiemu LO i stawiana jest za wzór wielu pokoleniom uczniów i absolwentów. Data obchodów nie jest przypadkowa, społeczność Liceum gromadzi się w rocznicę urodzin patronki, by uczcić pamięć o tej wielkiej Polce. Tegoroczne święto rozpoczęto 8 listopada, od odwiedzenia przez delegację młodzieży Starego i Nowego cmentarza w Starym Sączu. Licealiści zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników, wyrażając w ten sposób pamięć i szacunek wobec tych, którzy tworzyli wspólną historię tego miejsca.
    W środę 9 listopada o godz. 8.00 uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, a następnie udali się w uroczystym pochodzie do kościoła p.w. św.Elżbiety, gdzie odbyła się Msza święta, podczas której homilię wygłosił proboszcz parafii i były pracownik Liceum ks. Marek Tabor. Kaznodzieja przypominał o konieczności walki ze złymi nawykami i potrzebie wejrzenia w głąb siebie. Oprawę muzyczną przygotował zespół uczniów LO.
    Po zakończeniu ceremonii kościelnej wszyscy udali się do Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, by wziąć udział w dalszej części obchodów.
    Uroczystość Święta Szkoły swoją obecnością uświetnili znakomici goście, wśród których nie zabrakło byłych dyrektorów LO w Starym Sączu: pani Heleny Domańskiej i pana Stanisława Bieniasa oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionego Gimnazjum ze Słowacji. Na zaproszenie odpowiedzieli również dyrektorzy gimnazjów z gminy Stary Sącz.
    Pan Jan Duda - Poseł na Sejm RP i absolwent LO podkreślał w swoim wystąpieniu, że to właśnie w tym Liceum utrwalił wartości, które wykorzystuje obecnie, pan Marek Pławiak - Starosta Powiatu Nowosądeckiego, mówił o wyborach, jakich dokonujemy, obiecał również rozbudowę sali gimnastycznej. Pan Jacek Lelek - Burmistrz Miasta i Gminy Stary Sącz, z sentymentem wspominał Liceum, w którym stawiał pierwsze kroki jako nauczyciel, natomiast pani Joanna Juras - przedstawiciel Kuratorium Oświaty, życzyła uczniom sukcesów na miarę Marii Skłodowskiej-Curie. Głos zabrał również ks. Marcin Kokoszka - Dyrektor Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu.
    Niewątpliwie najważniejszym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych, po którym pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
    Tradycją stało się również przekazanie władzy nowej Uczniowskiej Radzie Szkolnej, której prezydium stanowi: przewodniczący - Szymon Musiał, zastępcy – Dominika Słowik i Piotr Lorczyk. Ustępująca przewodnicząca Magdalena Potoniec przekazała na ręce swojego następcy jabłko, jako symbol władzy, ale i odpowiedzialności za podejmowanie mądrych decyzji. Nowy przewodniczący szkoły podziękował za zaufanie oraz zapewnił, że będzie się starał sprostać pokładanym w nim nadziejom. Podkreślił, że wierzy w owocną współpracę z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami szkoły i całą społecznością Liceum. Dyrektor Liceum wręczył członkom ustępującego Samorządu dyplomy oraz nagrody książkowe, dziękując w ten sposób za rok wytężonej pracy.
    Tuż po części oficjalnej, przygotowanej przez panie: Dorotę Kruczek i Alicję Czermińską, zgromadzeni goście wraz mieli przyjemność obejrzenia występów wokalnych uczniów Liceum. W wiązance piosenek ludowych podziwiano uczennice klas trzecich: Barbarę Porębską, Alinę Krzak, Justynę Bieryt, Paulinę Bugajską, Łucję Chrobak, Karolinę Jarzębak, Katarzynę Pasoń, Beatę Rusnak, Izabelę Rusnak, Natalię Stachoń, którym akompaniował Miłosz Jachymiak przy udziale muzyków z zaprzyjaźnionej szkoły. Z występem solowym wystąpiła natomiast uczennica klasy I c - Kinga Kurowska, która zaprezentowała swoje umiejętności wokalne w piosence polskiej i anglojęzycznej. Tę część programu przygotowały panie Iwona Rychlewska i Aneta Ząbek.
    Ostatnim punktem był spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne zatytułowany „Zapomniany diabeł”, do którego scenariusz powstał w oparciu o sztukę czeskiego dramaturga Jana Drdy. W główną rolę - niewydarzonego diabła, wcielił się Szymon Musiał. Kobietę, potrafiącą okiełznać nawet czarta, zagrała Barbara Porębska. Spośród innych śmiertelników biorących udział w sztuce, mogliśmy podziwiać Wędrowca, w tej roli Klaudia Butas, lękliwego Kościelnego - czyli Natalię Adamczyk oraz Kowala - wyśmienitego w tej roli Piotra Lorczyka. Na czele diabelskiej rodziny stał oczywiście Lucyfer - w postaci Dominiki Krawczyk, a jego świtę stanowiły najlepszego sortu diablice, czyli (w kolejności alfabetycznej): Julia Bocheńska, Aleksandra Jeremenko, Dominika Ostrówka, Dominika Pych, Natalia Zasadni i Paulina Zięba (wyróżniona w zeszłym roku za najlepszą kreację aktorską podczas XXI Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych). Obsługę techniczną zapewnili: Bartłomiej Kotas i Krzysztof Zawalski, a nad całością czuwały opiekunki szkolnego teatru „Akuku” panie Małgorzata Jawor i Joanna Opyd.
.

.
    Dalsza część obchodów przeniosła się do budynku Liceum, w którym odbył się konkurs „Mam Talent”. Wzięła w nim udział młodzież ze Słowacji oraz przedstawiciele każdej klasy Liceum. W jury zasiadły panie: Helena Skerlikova, Małgorzata Kurzeja, Natalia Orzechowska, Agnieszka Leska oraz przedstawicielka uczniów Dominika Słowik z klasy 2b. Po zaciętej, ale i pełnej zabawy walce pierwsze miejsce ex aequo zajęła młodzież ze Słowacji oraz uczniowie z klasy 2b. Nad przygotowaniem artystycznych zmagań czuwały panie Agnieszka Jankowska i Magdalena Sroka. O wystrój sali zadbała pani Monika Wardęga.
 
   Tym miłym akcentem zakończono środowe obchody Święta Szkoły.
 
    W czwartek 10 listopada zorganizowano dla gości ze Słowacji wyjazd do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” znajdującego się w Stróżach. W wycieczce oprócz dyrekcji, nauczycieli i uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum wzięła udział dyrekcja Liceum, kilku nauczycieli oraz młodzież z LO goszcząca w swoich domach koleżanki i kolegów z Novej Spiskiej Vsi. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum Pszczelarstwa, uczestniczyli w warsztatach, degustacji miodu i wykonali własnoręcznie świece z wosku pszczelego, kończąc tym słodkim akcentem trzydniowe świętowanie. Tegoroczne obchody Święta Szkoły pokazały jak ważne jest kultywowanie tradycji starosądeckiego Liceum i akcentowanie naszej tożsamości, a kilkudniowy pobyt słowackich gimnazjalistów w Starym Sączu przyczynił się do nawiązania nowych przyjaźni.
Joanna Opyd
 
324016