Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Kalendarium - maj-czerwiec

Treść


.
24 maja - Zesłanie Ducha Świętego
    Pięćdziesiątego dnia po zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy - święta popularnie zwanego Zielonymi Świątkami, Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom i przypomina, że jest ono wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.
 
4 czerwca - Boże Ciało
    Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.
Inicjatorką ustanowienia tego święta była św.Julianna z Cornillon (1193-1258). Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Liege - Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
 
16 czerwca - 16. rocznica kanonizacji bł.Kingi w Starym Sączu
    16 czerwca 1999 roku, papież Jan Paweł II odwiedził Stary Sącz. Głównym celem pielgrzymki Ojca Świętego była kanonizacja fundatorki Klasztoru S.S. Klarysek Świętej Kingi. W związku z tym, iż dziś już Święty nie czuł się wtedy najlepiej, ku zaskoczeniu wszystkich zebranych oczekujących na Jego przylot, Jan Paweł II do Starego Sącza przyjechał samochodem, po drodze poświęcając Krzyż Papieski w Limanowej. W Starym Sączu papież pochwalił się znajomością geografii i dobrą pamięcią przybliżając nam szlaki na Prehybę (Przechybę), spływ Dunajcem ze Szczawnicy, Krościenka do Starego a potem Nowego Sącza. Za to otrzymał gromkie brawa.
Oprac. Kinga Bednarczyk-Zborowska
 
324541