Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Występ artystyczny przedszkolaków z Moszczenicy Niżnej

Treść


.
Piękny występ artystyczny przedszkolaków z Moszczenicy Niżnej
MAMO! TATO! - KOCHAM WAS!
 
    Taki napis zdobił salę Remizy OHP w Moszczenicy Niżnej, którą w dniu 27 maja przejęła we władanie ok. 30 osobowa gromadka przedszkolaków z miejscowego, niepublicznego przedszkola, wraz ze swoimi nauczycielkami i dyrekcją. Towarzyszyli im rodzice, których tego dnia nie mogło zabraknąć, bo to z myślą o nich przygotowywano występ; głównie z okazji Dnia Matki, ale i dla Taty część programu, by oboje rodzice poczuli się docenieni.
    Gwarnie i kolorowo było w sali, pięknie prezentowały się dzieci w krakowskich i góralskich strojach, powaga i przejęcie malowało się na ich twarzyczkach; rodzice zaś nie kryli wzruszenia i dumy ze swych pociech. Uroczystość rozpoczęła p.dyrektor Dorota Daniel-Kożuch, witając wszystkich i życząc radosnych przeżyć, miłych doznań oraz przyjemnego spędzenia tych odświętnych chwil, darowanych przez dzieci. Przekazała też zaraz głos małym wykonawcom, niecierpliwie już oczekującym na występ.
.

.
    Program artystyczny mieli bogaty i urozmaicony, przeplatały się w nim recytacje, piosenki, żywiołowo wykonywane tańce (trojak, góralski) no i obowiązkowo wiązanki życzeń. Oczopląsu można było dostać, gdy około 30 dzieciaków, w bajecznie kolorowych strojach, wirowało zapamiętale w tanecznym korowodzie. Jeżeli ktoś tu miał tremę, to chyba jedynie panie nauczycielki, Bożena Ciuła i Katarzyna Tokarczyk, w roli obserwatorek czuwające nad przebiegiem występu. Mogły jednak mieć satysfakcję z efektów swojej pracy.
    Program toczył się prawie bez ich udziału, dzieci świetnie radziły sobie same, bez tremy, bez podpowiedzi wiedziały, kto po kim występuje i co mówi, kiedy piosenka, kiedy taniec; nawet dłuższe teksty miały dobrze opanowane, a mikrofonem posługiwały się jak wprawni artyści. Wczuwały się w to, co mówią i starały się przekonać o swojej dziecięcej miłości. By pozostała pamiątka i było do czego wracać, kilka fragmentów recytowanych wierszy zamieszczamy; niech cieszą serce każdej Mamy przypomnieniem tego dnia. Wystarczy tylko zachować gazetkę „Z Grodu Kingi” i sięgać do niej od czasu do czasu, a na długie lata zostanie ślad wzruszających przeżyć.
 
                        „Jest jedno tylko serce
                        Spośród serc wielu tysięcy
                        I bije wciąż nieprzerwanie
                        I kocha najgoręcej.
 
                        To serce naszej Matki
                        Najlepsze w całym świecie
                        I nigdy już takiego
                        Serca nie odnajdziecie.
 
                        Moja Mama jeszcze młoda
                        Więc ubierać lubi się
                        Ona pierwsza pokazała
                        Co jest dobre, a co złe.
 
                        Ona zawsze mi wierzyła
                        Nawet kiedy było źle
                        Ona jedna zawsze będzie
                        Mimo wszystko kochać mnie.
 
                        Kochana Mamo!
                        Chcę, byś była najszczęśliwsza z mam
                        Bo najpiękniejszą Mamę już mam
                        Dam Ci całusa i laurkę
                        By z Twojej buzi przepędzić chmurkę
                        I co dnia będę robić to samo
                        Kocham Cię bardzo, moja Mamo!
           
                        Za wszystko, co dla mnie zrobiłaś
                        Za miłość Twą, Matuś miła
                        Dziś składam serdeczne dzięki
                        I w kwiatach, i w słowach piosenki.
 
                        A kiedy urosnę jak Mama
                        Malutki bukiet zostanie
                        Zasuszone, majowe kwiatki
                        Umilać dni będą Mamie. ‘’
 
Występ zakończyły dzieci odśpiewaniem „Sto lat”, każda Mama otrzymała też pamiątkowy czerwony kwiat, jako symbol dziecięcej miłości i przywiązania. Gdy opadły nieco emocje, można było spokojnie porozmawiać, dać upust wzruszeniu i wdzięczności przy kawie i ciastku, którymi wszyscy zostali ugoszczeni.
    Winniśmy jeszcze wyjaśnienie, co spowodowało, że piszemy o tym w piśmie „Z Grodu Kingi”. Otóż na pomysł zaproszenia przedstawicielki redakcji wpadła rodowita starosądeczanka, p.Dorota Daniel-Kożuch, od ponad 20 lat dyrektorująca Niepublicznemu Przedszkolu w Moszczenicy Niżnej. Zapragnęła sprawić miłą niespodziankę swoim podopiecznym i przyjemność ich rodzicom poprzez zamieszczenie w starosądeckiej gazetce relacji i zdjęć z obchodzonej uroczystości. Pokazać na jej łamach, jak ważne jest wychowanie przedszkolne, jak dzięki niemu rozwijają się i doskonalą zdolności i umiejętności dzieci. Ukłon w stronę rodziców to również forma podziękowania im za dobrą współpracę, chętne włączanie się do pomocy przy organizowaniu okolicznościowych imprez, wycieczek, zabaw, a także w każdej istotnej potrzebie przedszkola. Korzystając z okazji p.Dyrektor podziękowała również nauczycielkom, paniom Bożenie i Katarzynie, za wielki wkład serca i czasu; za zaangażowanie się i poświęcenie w pracy z dziećmi. Wyraziła również nadzieję, że owocna współpraca domu i przedszkola będzie w dalszym ciągu służyła dobru dzieci i przynosiła wiele radości rodzicom.
Zanotowała Zofia Gierczyk
 
324163