Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Pierwszy konkurs >Moc bukietów Matki Bożej Zielnej<

Treść


.
PIERWSZY KONKURS
„MOC BUKIETÓW MATKI BOŻEJ ZIELNEJ”
Pod Honorowym Patronatem Matki Ksieni Teresy Izworskiej
 
    15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej zwane świętem Matki Bożej Zielnej.
Pomysł na konkurs, poświęcanych po mszach w tym dniu bukietów, zrodził się w głowach prezesów Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” pod wpływem krakowskiego projektu „Cudowna moc Bukietów” Przedstawiciele Zarządu poprosili o objęcie Honorowym Patronatem konkursu Matkę Ksieni Klasztoru Sióstr Klarysek, Teresę Izworską.
Uzyskawszy zgodę ustalono, że w świąteczną sobotę, po mszy św. o godz.10.30, na ołtarzu polowym na dziedzińcu klasztornym odbędzie się konkurs zatytułowany; „Moc bukietów Matki Bożej Zielnej”.
    W przeddzień, w ogrodzie Środowiskowego Domu Samopomocy w Cyganowicach, zorganizowane zostały warsztaty układania bukietów. Kto mógł przyniósł wszelakie rośliny. Radą i pomocą służyła, biegła w tej dziedzinie, p.Julia Dziedzic właścicielka kwiaciarni „Akant”. Przybyli chętni z zewnątrz, a w robieniu roślinnych cudeniek uczestniczyli również podopieczni ŚDS.
    Przepięknie, w tym świątecznym dniu, przystrojony był ołtarz Matki Bożej Pocieszenia w kościele klasztornym, którego zdjęcie przedstawiamy na pierwszej stronie okładki tego numeru „Z Grodu Kingi”, a na ostatniej uczestników konkursu ze swymi bukietami.
    Około osiemdziesiąt tradycyjnych bukietów, w których przeważały zioła, zboża, jak również kwiaty ogrodowe i gałązki z owocami, wzięło udział w konkursie. Było kolorowo, wspaniale i niepowtarzalnie. Wszystkie bukiety zachwycały.
Każdy z członków jury, w składzie: Julia Dziedzic, ks.Jacek Soprych i Marek Kroczek, wybierał najpiękniejsze bukiety. Stanisław Pasoń i Danuta Sułkowska ufundowali nagrody specjalne.
Ks.Jacek Soprych wybrał bukiet, w którym było ponad 80 gatunków ziół. Zwyciężczyni otrzymała piękny album z dedykacją od Matki Ksieni Teresy Izworskiej.
Marek Kroczek wręczył wykonawczyni pięknego bukietu, który był zrobiony tylko z rodzimych gatunków, nagrodę od Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Nagroda od p.Julii Dziedzic przypadła za wielkiej urody bukiet p.Katarzynie.
Stanisław Pasoń wybrał okazały bukiet Artura. Jego faworyt mógł w Moszczenicy odebrać jagnię lub „od ręki” 200 zł.
Danuta Sułkowska nagrodziła, najmłodsze uczestniczki konkursu, książką swojego autorstwa z dedykacją.
Wszystkie bukiety były przepiękne i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, wśród których były wydawnictwa książkowe, mapy, kwiaty doniczkowe, przenośne pamięci (pendrive) i elementy dekoracyjne.
 
    Organizatorami, obok Stowarzyszenia „Gniazdo”, byli: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im.Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Kwiaciarnia „Akant” w Starym Sączu, a fundatorami nagród: Matka Ksieni Teresa Izworska, firma Park M, Popradzki Park Krajobrazowy Oddział Stary Sącz, Julia Dziedzic właścicielka kwiaciarni „Akant”, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń.
    Organizatorzy i laureaci spotkali się z Matką Ksieni, której zostały zaprezentowane zwycięskie bukiety.
    Wszystkim niezmiernie spodobał się pomysł konkursu bukietów ofiarowywanych ku czci Matki Bożej Zielnej, a jego uczestnicy wyrażali nadzieję, że kolejny, w tym samym, urokliwym miejscu, odbędzie się za rok.
Jolanta Czech
 
324163