Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

>Młodości - ty nad poziomy wylatuj...<

Treść


.
“Młodości - ty nad poziomy wylatuj,
.
a okiem słońca ludzkości całe ogromy przeniknij z końca do końca” - wzywał poeta, a inny przypominał, że “młodość jest rzeźbiarką, co wykuwa żywot cały”.
.
Maturzystom i tym, którzy bez matury
zaczynają życie na własny rachunek - pod rozwagę!
.
Młodość jest dla każdego pokolenia kapitałem niewymiernym w żadnej walucie świata i raz tylko danym, dlatego to takie ważne, by ją mądrze i dobrze wykorzystać dokonując słusznych wyborów.
“Choć nikt nie może cofnąć czasu i zacząć wszystkiego na nowo, każdy może stworzyć wszystko teraz i stworzyć całkiem nowy finał”.
- Tak naprawdę są tylko dwa podejścia do życia: postawa ofiary i postawa walecznego wojownika. Musisz się zdecydować czy chcesz działać, czy tylko reagować.
Wiadomo, że buntownicza postawa jest przywilejem młodych, ale i to wiadomo, że “nie sztuka buntować się przeciwko światu - przeciwko deszczowi, kiedy leje i słońcu, kiedy praży. Sztuka buntować się przeciwko swoim ograniczeniom w imię przekroczenia własnych granic” - przypomina ks.J.Tischner.
- Życie jest najcenniejszym darem Bożej miłości, ale może boleć, jeśli człowiek ma poczucie egzystencjalnej pustki, która go czasem osacza. Żyjemy bowiem w trudnych czasach. Współczesna kultura masowa uczy, że mamy prawo, wręcz obowiązek stawiać życiu warunki i wymagania. Tylko nie uczy już, co robić, kiedy życie ich nie spełni.
“Tymczasem nie wszystko można, nie wszystko trzeba, nie wszystko wolno. Dystans wobec własnych ograniczeń i możliwości otwiera przed młodymi nową perspektywę.
Czego więc życzyć Młodym na progu dorosłości? Gdyby mnie zapytano, jaką radę uważam za najbardziej użyteczną, odpowiedziałabym tak:
Przygotuj się na trudności, bo to nieodłączna część życia i kiedy nadejdą, trzymaj głowę wysoko, spójrz im prosto w oczy i powiedz: “Będę od was silniejszy, nie dam się złamać”. A Camus przypomina, że wielkość człowieka polega na jego postanowieniu, by być mocniejszym niż warunki czasu i życia. Przy tym trzeba od początku pamiętać, że “najwspanialszym doświadczeniem, jakiego może doznać człowiek, jest otwarcie się na Tajemnicę”.
Jak to zrobić, jak znaleźć sens życia, by było satysfakcjonujące i piękne? - w następnym numerze naszego pisma.
Wybrała KM
322508