Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki

> Niepoliczalne obłoki piękna <

Treść


.
Jubileuszowe wydawnictwo
“NIEPOLICZALNE OBŁOKI PIĘKNA”
.
Taki tytuł nosi pamiątkowa książka wydana z okazji jubileuszu 10-lecia Klubu Literackiego “Sądecczyzna”. Promocja zbiorku miała miejsce 14 czerwca br. w siedzibie Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, zorganizowana przez Dyrekcję Biblioteki i członków Klubu. W spotkaniu, skupiającym twórców i miłośników poezji, prowadzonym przez poetki: Danutę Sułkowską i Wandę Łomnicką-Dulak, uczestniczyła grupa młodzieży z ZSZ nr 1 w Starym Sączu z p.Lidią Paluch (odczytująca wybrane teksty), wystąpił też z koncertem skrzypcowym dziecięcy zespół z PMDK prowadzony przez p.Zofię Pychyrek.

Marta Migacz koncertuje, w tle panie: D.Sułkowska i W.Łomnicka-Dulak
.
Promowana pozycja literacka zawiera wybrane teksty poetyckie i prozatorskie 20 członków Klubu, wśród nich takich znanych autorów, jak: Władysława Lubasiowa, Krystyna Dulej-Kulak, Barbara Paluchowa, Marek Basiaga, czy obie panie prowadzące spotkanie. Klubowicze wydali dziesiątki tomików poetyckich, a także podejmowali szereg inicjatyw kulturalnych, nawet o zasięgu ogólnopolskim, jak np. konkurs: “O Wawrzyn Sądecczyzny”, którego trzecia edycja jest właśnie w toku przygotowań.
We wstępie do wydanego zbiorku Marek Basiaga pisze: (...) jeśli Czytelnik w pamięci zostawi dla siebie choć jeden tekst, to będzie można powiedzieć: nie wszyscy umarliśmy i nie całkiem o nas zapomniano”.
Nie tylko przez sympatię do miejsca, w którym mieszkamy, ale i ze względu na urokliwość słów i wizji poetyckich, my zostawiamy w pamięci i przedrukowujemy utwór Barbary Paluchowej “Marysieńka”.
“Marysieńka”
.
Pamiętam dobrze
tę starosądecką
kawiarenkę
.
na czarnym ołtarzu lasu
za twoją głową
dzień składał ziemi
ofiarę ze słońca
.
tratwę lipcowego tarasu
kołysały
kamieni Rynku drobne fale
przechodnie płynęli wpław
pod swoje dachy nad głową
.
naprzeciwko
na wyzłoconym brzegu
kamienicznych fasad
w porcie klasztoru
chmurą różową
świeciła latarnia nieszporów
.
zamówiliśmy
po szklaneczce szczęścia
do dziś
dna w nich nie widać.
ZG
324541