Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Starosądecki album Adama Bujaka

Treść


.
“GRÓD ŚW.KINGI”
DRUGI STAROSĄDECKI ALBUM ADAMA BUJAKA
.
W sobotę 21 lipca 2007 r. w starosądeckim Domu Parafialnym odbyła się prezentacja albumu “Gród św.Kingi” Adama Bujaka.
To spotkanie z okazji edycji kolejnego albumu wydawnictwa “Biały Kruk”, tym razem o Mieście Jubilacie, wpisało się w uroczyste obchody 750-lecia lokacji miasta.
Album znanego fotografika, przygotowywany był specjalnie na tę okazję; tak mieszkańcom jak i turystom pokazuje uroki Grodu św.Kingi, usytuowanego w widłach Dunajca i Popradu, ale także jego okolic.
W promocji, przygotowanej przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną i jej dyrektor Marię Sosin, wzięli udział także przedstawiciele Wydawnictwa: prezes Leszek Sosnowski, dyrektor Jolanta Kochniarczyk, autor tekstu Jerzy Leśniak, no i oczywiście Adam Bujak.

Autor zdjęć odpowiadał na pytania bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Coś musi być w tym zauroczeniu Mistrza Adama naszym miasteczkiem, gdyż jest to już drugi album mu poświecony, po wydanej trzy lata temu “Pieśni o Starym Sączu”. W obydwu zaprezentował zabytki architektury i sztuki, folklor, jarmarki, procesje, ważne wydarzenia, atrakcje przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne.
Gospodarz spotkania burmistrz Marian Cycoń wyraziwszy swą wdzięczność autorowi zdjęć i wydawcy, za uświetnienie tą publikacją obchodów 750-lecia lokacji Starego Sącza stwierdził, iż: “pozostanie ten przepiękny album na wieczną rzeczy pamiątkę”.
Tak w czasie prezentacji starosądeckiej, jak i krakowskiej (19 lipca) podkreślano, że jest to doskonała zachęta do odwiedzania naszego miasta i regionu.
Także dla mieszkańców album stanowi bezcenne dzieło, gdyż dzięki niemu możemy poznać wspaniałe zabytki zza klasztornej klauzury: zdjęcia jednych z najstarszych w Małopolsce ksiąg - graduału pergaminowego z XIV wieku i Psałterza św.Kingi z XIII wieku, pisanego po łacinie, których nigdy nie można by było zobaczyć.
Na fotografiach przedstawione są urokliwe miejsca związane z Patronką miasta, jak choćby głaz pod szczytem Prehyby zwany “Krzesłem św.Kingi”, na którym według legendy odpoczywała Księżna uciekając w 1285r. w Pieniny przed Tatarami.
Przed spotkaniem przygrywała starosądecka kapela, a z krótkim koncertem na zakończenie prezentacji wystąpił młody pianista Mateusz Perz, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu.
Jolanta Czech
327580