Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Polsko-niemieckie warsztaty chóralne

Treść


.
POLSKO-NIEMIECKIE WARSZTATY CHÓRALNE
.
W dniach od 30.06.-5.07.2007 w Gimnazjum im.Juliusza Słowackiego trwały warsztaty chóralne. Chór Gimnazjum prowadzony przez Agatę Godawską-Nicpońską gościł chór z Berlina, który zrzesza młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im.Kurta Tucholskyego w Berlinie-Pankow. Jest to szkoła zbiorcza z uczniami od 7 do 13 klasy. Członkowie chóru to uczniowie oraz absolwenci szkoły w wieku od 14 do 26 lat. Chór istnieje już od 14 lat. Śpiewają międzynarodowy folklor, muzykę spirytystyczną, gospel, muzykę sakralną, światową muzykę chóralną od renesansu aż po XX wiek, oraz chóralne teksty znanych wykonawców muzyki rock i pop. Kierowniczką chóru jest p.Bettina Kurelle, nauczycielka języka niemieckiego oraz muzyki.
W ramach warsztatów zorganizowane były liczne atrakcje dla młodzieży polskiej i niemieckiej.
Oto relacja jej uczestniczek:
30 czerwca około 18.30 niemiecka młodzież przyjechała do ośrodka w Gołkowicach, gdzie mieszkali przez kolejnych 5 dni. Zostali oni przywitani przez dyrektora starosądeckiego Gimnazjum p.Stanisława Majcę, prowadzącą chór p.Agatę Nicpońską, tłumacza p.Stanisława Tworka i dwie chórzystki Kingę i Luizę.
Od poniedziałku do środy rozpoczęła się praca obu chórów pod przewodnictwem pań: Betiny i Agaty. Przedpołudniami młodzież przygotowywała się do koncertu, natomiast w czasie wolnym berlińczycy zwiedzali Stary Sącz i przysłuchiwali się koncertom na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej, który odbywał się w tym roku po raz XXIX. W poniedziałkowy wieczór na dziedzińcu klasztornym nasi goście dali wspaniały koncert. We wtorek, aby bardziej się zintegrować z młodzieżą niemiecką mieliśmy zorganizowane wspólne ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski, rozmawialiśmy oraz śpiewaliśmy wspólnie piosenki.
Trzydniowe warsztaty zwieńczył koncert w środę o 16.30 w kinie “Sokół”, podczas którego nagraliśmy wspólną płytę. Na płycie oba chóry zaśpiewały m.in. polski hymn narodowy, “El Haderech”, “Gaude Mater Polonia”, “Ich hört ein Sichelein rauschen”, “Ojcze Nasz” i inne. Koncert podobał się zgromadzonej publiczności.

Myślę, że to dobre doświadczenie dla naszego chóru, który miał okazje po raz pierwszy śpiewać na 4 głosy z Niemcami... Każda z nas miała okazje podszlifować swój angielski, pouczyć się niemieckiego i zawrzeć nowe znajomości, które nadal będziemy podtrzymywać...
 
Luiza Tubek
Małgorzata Czop
Fot. Jolanta Czech
327580