Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

>Pierścień Świętej Kingi<

Treść


.
“PIERŚCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI”
.
To cykl imprez kulturalno - historycznych, który w miastach związanych z postacią św.Kingi w: Wieliczce, Bochni, Wojniczu, Dębnie, Starym Sączu, Krościenku a w bieżącym roku także w Nowym Sączu, promuje poznawanie fascynujących dziejów Małopolski, dzięki którym można zabawić się w detektywów historii, zwiedzić niezwykłe miejsca, zobaczyć ciekawe eksponaty, obejrzeć spektakle plenerowe, posłuchać wyjątkowych opowieści, wziąć udział w warsztatach, pokazach walk rycerskich, kiermaszach i konkursach dla dorosłych i dzieci, obejrzeć wystawy oraz zagrać w pierwszą regionalną grę terenową. Każde z wymienionych miast przygotowało własny program a imprezy w nich odbywały się przez kolejne soboty i niedziele począwszy od 14 lipca. Szlak “Pierścienia” zamknęło Krościenko w niedzielę 29 lipca wycieczką “Śladami ucieczki św.Kingi” - sześciogodzinną, pieszą trasą z przewodnikiem w trakcie której, jej uczestnicy mogli wysłuchać opowieści dr Stanisława Kołodziejskiego o badaniach archeologicznych w ruinach Zamku Pienińskiego, wziąć udział w grze terenowej “Nie każdy może być flisakiem” i obejrzeć spektakl plenerowy “Kuglarze”.
Na trzecią już letnią wyprawę tropami “Pierścienia św.Kingi” do Starego i tym razem do Nowego Sącza organizatorzy: Małopolski Instytut Kultury, Urząd Miasta i Gminy w Starym Sączu, Muzeum Regionalne w Starym Sączu, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Urząd Miasta w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Bractwo Kasztelanii przy Polskim Towarzystwie Historycznym, zaprosili na sobotę 28 lipca 2007 r.
Starosądecki program obejmował samodzielne zwiedzanie Muzeum Regionalnego mieszczącego się w zabytkowym “Domu na Dołkach”, pierwszy etap terenowej “Gry w dwa Sącze”, degustację bryjki starosądeckiej, czyli skąd się wziął “Bryjów”, wędrówkę lokacyjną “Od owalnicy do szachownicy” a także kilkudziesięciominutową prezentacją w Domu Kingi przy Klasztorze Sióstr Klarysek, eksponatu z ich skarbca.

Był nim sztandar procesyjny z wizerunkiem św.Kingi pochodzący z około 1690 r. powstały na uroczystość beatyfikacyjną Księżnej. To bezcenne dzieło pierwszy raz udostępnione zostało zwiedzającym. Jest to perełka dziedzictwa narodowego, zabytkowy rarytas.
Pokazany jednostronny sztandar jest jednym z najcenniejszych zabytków XVII wiecznego haftu artystycznego w Polsce. Jest wykonany haftem kładzionym złotą i srebrną nicią metaliczną. Matka Kinga jest na nim pokazana frontalnie. Pod jej opiekuńczym płaszczem chowają się siostry. Obraz ten znany jest z monografii także jako - bł.Kinga opiekunka zakonnic. Projektantem był najprawdopodobniej Grzegorz Czernic, malarz, pochodzący z Łącka, wzmiankowany w 1676 r. jako wykonawca licznych zamówień klasztornych. U stóp Kingi leżą (tak jak na obrazie ołtarzowym i kanonizacyjnym) porzucone insygnia władzy świeckiej; korona, berło i jabłko. Umieszczono tu również bryłę soli z wetkniętym w nią pierścieniem, nawiązując tym do legendy dotyczącej założenia kopalń. Na sztandarze widnieją herby m.in. zakonu franciszkańskiego i herb jego fundatorki - ksieni Sierakowskiej.
Wielkim szczęściem była możliwość obejrzenia tego bezcennego skarbu, dzięki wyrozumiałości i życzliwości ksieni starosądeckiego klasztoru matce Teresie Izworskiej. Serdeczne dzięki.
W tym czasie w Klubie “Omen” odbywały się warsztaty dla dzieci “Szlakiem Kingi” i prezentacja ich prac. Niespodzianką dla uczestników była wizyta skarbnika św. Kingi, który do Klubu przyniósł jubileuszową księgę pamiątkową, w której każdy złożył swój podpis.
Był to właściwie finał “Wakacji z biblioteką”, które już wcześniej dla swoich młodych czytelników przygotowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Zajęcia i warsztaty tematycznie związane były z 750-leciem lokacji miasta. Ich uczestnicy odbyli w tym roku podróż szlakiem legend o św.Kindze, a także z masy solnej wykonywali ilustracje do omawianych legend oraz mapę plastyczną drogi św. Kingi do Starego Sącza. Zorganizowane zostały także wycieczki do Rytra i Krościenka oraz spacer po Starym Sączu. W Rytrze przewodnik Wiesław Wcześny przedstawił historię zamku. W Krościenku dzieci poszły do ruin zameczku i na Zamkowej Górze i groty św.Kingi, gdzie zostawiły kosz kwiatów wykonanych metodą origami. Zarówno w Rytrze, jak i Krościenku młodzi czytelnicy ze Starego Sącza byli podejmowani przez miejscowych bibliotekarzy i wspólnie z nimi poznawali historię tych miejscowości.
Jednym z punktów bogatego programu “Pierścienia św.Kingi” była gra terenowa, którą uczestnicy rozpoczęli w Starym Sączu, a dokończyli w Nowym. Każdy otrzymał mapę z zadaniami, które należało wykonać w konkretnych punktach miasta.
“Pierścień św. Kingi”- wakacyjna wędrówka po miastach tworzących symboliczny pierścień nabiera coraz większego rozmachu.
Jak piszą organizatorzy imprezy: “Pierścień świętej Kingi” - atrybut książęcej władzy, symbol wierności chrześcijańskim ideałom, legendarny znak zaślubin z solnym bogactwem połączył już siedem miast. Otoczone troską, mądrością i miłością swej Pani rozkwitły w średniowieczu, by przez kolejne stulecia pełnić rolę ośrodków ożywiających Małopolskę. Naznaczone osobowością Księżnej do dziś przechowują i kultywują ślady minionych wydarzeń.
Jolanta Czech
327580