Przejdź do treści
Z Grodu Kingi
Przejdź do stopki
Przejdź do Menu Techniczne

Menu Dodatkowe

Niedziela Miłosierdzia Bożego dniem beatyfikacji Jana Pawła II

Treść


.
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
DNIEM BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II
 
14 stycznia br. Stolica Apostolska podała oficjalny termin beatyfikacji Jana Pawła II. Ks.Federico Lombardi SJ poinformował, że Ojciec Święty Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym swego poprzednika na rzymskim Placu Świętego Piotra w Niedzielę Bożego Miłosierdzia - 1 maja 2011 r. Papież Benedykt XVI zatwierdził dekrety beatyfikacyjne 13 sług Bożych, w tym dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Jana Pawła II. Tym samym zakończył się proces beatyfikacyjny polskiego Papieża. Wyznaczenie beatyfikacji Jana Pawła II na dzień 1 maja ma szczególny wymiar i znaczenie. Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Bożego Miłosierdzia, w to święto kanonizował siostrę Faustynę Kowalską i w przeddzień tego święta - 2 kwietnia 2005 roku - odszedł do Domu Ojca. Ta tajemnica o Bożym miłosierdziu jest związana z całym życiem Ojca Świętego i tu w Polsce, i w czasie Jego całego pontyfikatu - podkreślił metropolita krakowski ks.kard.Stanisław Dziwisz. Wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II daje Kościołowi powszechnemu nowego i ważnego orędownika przed Bogiem. Ufamy, że beatyfikacja Jana Pawła II jeszcze bardziej zjednoczy nas z Następcą św.Piotra oraz Jego misją niesienia światła wiary i miłości współczesnemu światu.
.

.
W ramach duchowego przygotowania się do beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II, jako Parafia Miłosierdzia Bożego przez dziewięć dni gromadziliśmy się na wspólnej modlitwie na nowennie przed uroczystością Miłosierdzia Bożego i dniem beatyfikacji Jana Pawła II. Tematy poszczególnych dziewięciu dni nowenny do Bożego Miłosierdzia, to te które św.Faustyna zapisała w swoim Dzienniczku. Pan Jezus polecił odprawiać tę modlitwę przed świętem Miłosierdzia: „Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego”. (Dzienniczek, 1209)
Opierając się na tematach nowenny do Bożego Miłosierdzia, w poszczególnych Godzinach Miłosierdzia polecaliśmy Panu Jezusowi następujące grupy ludzi:
Wielki Piątek - dusze grzeszników
Wielka Sobota - dusze kapłańskie i zakonne
Wielkanoc - dusze pobożne i wierne
Poniedziałek Wielkanocny - dusze pogan
              i nie znających Chrystusa
Wtorek - dusze heretyków i odszczepieńców
Środa - dusze ciche, pokorne i małych dzieci
Czwartek - dusze czcicieli Miłosierdzia Bożego
Piątek - dusze czyśćcowe
Sobota - dusze oziębłe
Nasze czuwania modlitewne zostały ubogacone wypowiedziami sługi Bożego Jana Pawła II, św.Faustyny i bł.ks.Michała Sopoćko. Tym trzem osobom Jezus Chrystus powierzył ożywienie prawdy o Bożym Miłosierdziu. Ojciec Święty Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który wykonał to, co przez św.Faustynę przekazywał Jezus Chrystus. Zatwierdził urzędowo kult Bożego Miłosierdzia według jej objawień. Ustanowił II niedzielę wielkanocną - Niedzielą Miłosierdzia, dopuścił do kultu obraz Jezusa Miłosiernego, kanonizował Siostrę Faustynę i erygował sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Wiele też miejsca w swoim nauczaniu poświęcił głoszeniu Ewangelii Bożego Miłosierdzia. Św.Faustyna była pierwszą adresatką objawień Chrystusowych. Bł.Michał Sopoćko był pierwszym, który uwierzył w to, co ona przekazywała.
Niedziela to dzień uroczystej beatyfikacji Jana Pawła II i uroczystość odpustowa w naszej parafii. Zapraszamy na uroczyste dziękczynienie Miłosierdziu Bożemu za nowego błogosławionego Jana Pawła II na godz. 15.00, kiedy będzie uroczysta suma odpustowa w Godzinie Miłosierdzia Bożego.
 
Ks.Janusz Ryba
 
324502